Preparat ułatwia odpływ żółci, działa żółciopędnie i spazmolitycznie, co związane jest z obecnością wyciągów z rumianku, kolendry, mniszka, jałowca oraz wykazuje słabe działanie przeczyszczające ,które powoduje wyciąg z kory kruszyny. Flawonoidy zawarte w zielu skrzypu, zielu rdestu ptasiego, zielu dziurawca, kwiatostanie kocanki, owocach dzikiej róży wykazują działanie przeciwzapalne. Cholesol stosuje się w dolegliwościach wątrobowo-żółciowych, w zaburzeniach trawiennych, zaburzeniach wydzielania żółci. Pomocniczo w zaparciach.
DZIAŁANIE Preparat ułatwia odpływ żółci, działa żółciopędnie i spazmolitycznie oraz wykazuje słabe działanie przeczyszczające. Ekstrakt z mniszka i wyciąg z kocanki, jałowca i kruszyny odpowiedzialne są za działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Za działanie łagodnie przeczyszczające odpowiedzialne są związki antranoidowe zawarte w korze kruszyny, a za działanie moczopędne związki flawonoidowe (zawarte w zielu skrzypu,zielu rdestu ptasiego, zielu dziurawca, kwiatostanie kocanki, kwiatostanie rumianku, owocach dzikiej róży). Surowce olejkowe odpowiadają za działanie spazmolityczne i wiatropędne. Flawony i flawonoidy, m.in. rutyna zawarta w zielu dziurawca, działają uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych, owoce róży są bogatym źródłem witaminy C, garbników i niezbędnych w procesie trawienia pektyn.
Zastosowanie: w dolegliwościach wątrobowo-żółciowych, w zaburzeniach trawiennych, zaburzeniach wydzielania żółci i przewlekłych zaparciach.
Dawkowanie: dorosłym 3 razy dziennie po 1 łyżeczce preparatu w 1/2 szklanki wody. Dzieciom od 14 do 16 lat 3 razy dziennie po 1/2 łyżeczki w 1/2 szklanki wody. Dzieciom do lat 14 nie podawać.
Skład: Extractum fluidum ex: Frangulae cort.; Equiseti herb.; Rosae fruct.;: Chamomillae anth.; Coriandri fruct.; Juniperi fruct. Polygoni avic. herb.; Helichrysi infl.; Hyperici herb. - 89,0 g Taraxaci intr. - 11,0 g Dawka jednorazowa – 5 ml zawiera ok. 2,6 g etanolu.
Przeciwwskazania: przeciwwskazaniem do stosowania leku Cholesol jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Działanie niepożądane: nie stwierdzono.
Przeciwwskazania: przeciwwskazaniem do stosowania leku Cholesol jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.