Azalia 75 mg 84 tabletki

  • Azalia 75 mg 84 tabletki
  • Azalia 75 mg 84 tabletki
  • Azalia 75 mg 84 tabletki
Producent: Gedeon Richter
Produkt niedostepny, dostawa wkrótce
84.00
Out Of Stock

 

Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT

 

Skład: 1 tabl. powl. zawiera 0,075 mg dezogestrelu.

 

Działanie: Doustny preparat antykoncepcyjny zawierający tylko progestagen - dezogestrel. Może być stosowany w czasie karmienia piersią i u kobiet, które nie mogą bądź nie chcą stosować estrogenów. Skuteczność antykoncepcyjna preparatu polega przede wszystkim na hamowaniu owulacji (brak piku LH w środku cyklu i zwiększenia stężenia progesteronu w fazie lutealnej) oraz zagęszczeniu śluzu znajdującego się w szyjce macicy. Wskaźnik Pearl'a wynosi 0,4. Stosowanie preparatu prowadzi do zmniejszenia stężenia estradiolu, które jest porównywalne do występującego we wczesnej fazie folikularnej. Nie obserwowano klinicznego wpływu na przemianę węglowodanów, gospodarkę lipidową i hemostazę. Po podaniu doustnym dezogestrel (DSG) jest szybko wchłaniany i metabolizowany do etonogestrelu (ENG). Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1,8 h. Całkowita biodostępność ENG wynosi około 70%. Etonogestrel w 95-99% wiąże się z białkami osocza. Dezogestrel ulega hydroksylacji i redukcji do aktywnego metabolitu - etonogestrelu, który jest przekształcany do siarczanów i sprzężonych glukuronidów. T0,5 etonogestrelu wynosi średnio 30 h. Stężenie w stanie stacjonarnym występuje po 4-5 dniach. Etonogestrel i jego metabolity, bądź jako wolne steroidy, bądź sprzężone z innymi związkami, są wydalane z moczem i kałem.

 

Wskazania: Doustna antykoncepcja hormonalna.

 

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ciąża lub jej podejrzenie. Występująca obecnie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Ciężkie schorzenia wątroby (obecnie lub w przeszłości) do czasu uzyskania prawidłowych wyników testów czynnościowych. Nowotwory progestagenozależne. Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii.

 

Niepożądane efekty: Obserwowano: nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe, trądzik, zmiany nastroju, bolesność piersi, nudności, zwiększenie masy ciała. Poniższe działania niepożądane mogą mieć związek z przyjmowaniem preparatu: ból głowy, brak miesiączki, zmniejszenie libido, zapalenie pochwy, bolesne miesiączki, torbiele jajników. Nie dowiedziono jednak czy odnoszą się one do preparatu Azalia.

 

Interakcje: Interakcje z innymi lekami zwiększającymi eliminację hormonów płciowych mogą prowadzić do krwawienia międzymiesiączkowego i zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Na podstawie doniesień na temat interakcji obserwowanych podczas stosowania innych środków antykoncepcyjnych (głównie preparatów złożonych oraz środków zawierających tylko progestageny), interakcji spodziewać się można podczas równoczesnego stosowania hydantoiny, barbituranów, prymidonu, karbamazepiny, ryfampicyny, okskarbazepiny, ryfabutyny, troglitazonu, felbamatu i gryzeofulwiny. Pacjentkom przyjmującym równocześnie krótkotrwale którykolwiek z preparatów wymienionych powyżej lub inny lek stymulujący aktywność enzymów wątrobowych, zalecić należy dodatkowe stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych podczas takiego leczenia i przez 7 dni po jego zakończeniu. U kobiet przyjmujących ryfampicynę zaleca się dodatkowe stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych w czasie leczenia i przez 28 dni po jego zakończeniu. U kobiet długotrwale leczonych preparatami zwiększającymi czynność enzymów wątrobowych zaleca się odstawienie preparatu Azalia i zastosowanie innej, niż hormonalna metoda antykoncepcji. Stosowanie węgla aktywowanego powoduje zmniejszenie wchłaniania hormonu z tabletki i zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej.

 

Dawkowanie: Doustnie, raz dziennie o tej samej porze dnia. Tabletki należy przyjmować przez 28 kolejnych dni, zgodnie z kierunkiem strzałek na opakowaniu. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu poprzedniego opakowania. Rozpoczęcie stosowania preparatu: jeżeli przez ostatni miesiąc pacjentka nie stosowała żadnej hormonalnej metody antykoncepcyjnej - pierwszą tabl. należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu, przyjmowanie tabletek można również rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu, jednak w tym przypadku należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek w pierwszym cyklu; jeżeli wcześniej pacjentka przyjmowała inny złożony doustny preparat antykoncepcyjny - przyjmowanie należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabl. poprzedniego preparatu; jeżeli wcześniej pacjentka stosowała środek antykoncepcyjny zawierających wyłącznie progestagen (minitabletka, iniekcja, implant) - przyjmowanie należy rozpocząć następnego dnia po ostatniej minitabletce lub w dniu usunięcia implantu lub w dniu kolejnego terminu wstrzyknięcia - we wszystkich tych przypadkach należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek; pacjentki po poronieniu - przyjmowanie preparatu można rozpocząć bezpośrednio po poronieniu; pacjentki po porodzie o czasie lub porodzie przedwczesnym - przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w pierwszym tygodniu, najpóźniej do 21 dnia po porodzie fizjologicznym lub przedwczesnym, w przypadku późniejszego rozpoczęcia przyjmowania tabletek należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek. Skuteczność antykoncepcyjna może zostać zmniejszona jeżeli pomiędzy przyjęciem 2 tabl. nastąpi przerwa dłuższa niż 36 h. Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 h należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę; jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 12 h należy postąpić jak poprzednio i równocześnie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez następnych 7 dni.

 

Uwagi: Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu należy przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, które należy regularnie powtarzać w czasie stosowania preparatu.

 

Ciąża: Lek jest przeciwwskazany w ciąży.

 

Ostrożnie: Ostrożnie stosować u pacjentek, u których występują: choroby zakrzepowo-zatorowe w wywiadzie rodzinnym, żółtaczka i/lub świąd związany z zastojem żółci, kamica żółciowa, toczeń układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, opryszczka ciężarnych w wywiadzie, otoskleroza. W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3-4 h od przyjęcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna preparatu może ulec przejściowemu osłabieniu - w takiej sytuacji należy przyjąć dodatkową tabletkę.

 

 

 

 

 

Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixel