Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 kaps. zawiera 120 mg orlistatu.
Działanie: Silny, specyficzny i długo działający inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Działa w świetle żołądka i jelita cienkiego poprzez wiązanie z aktywnym miejscem serynowym lipazy żołądkowej i trzustkowej. Pozbawiony aktywności enzym nie hydrolizuje tłuszczu, przyjętego w pożywieniu w postaci triglicerydów, do wchłaniających się wolnych kwasów tłuszczowych oraz monoglicerydów. Dawka orlistatu większa niż 120 mg 3 razy w ciągu doby nie prowadzi do uzyskania dodatkowych korzyści. Wpływ orlistatu na zwiększenie zawartości tłuszczu w stolcu występuje już po 24-48 h od zastosowania leku. Po odstawieniu leku zawartość tłuszczu w stolcu wraca do wartości sprzed okresu leczenia po 48-72 h. Orlistat praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowany w obrębie przewodu pokarmowego do nieistotnych farmakologicznie metabolitów. Około 97% podanej dawki leku jest wydalane z kałem (w 83% w postaci nie zmienionej), mniej niż 2% dawki wydalane jest z moczem. Czas całkowitego wydalania leku wynosi 3-5 dni.
Wskazania: W połączeniu z umiarkowanie niskokaloryczną dietą w leczeniu pacjentów z otyłością, z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 30 kg/m2 lub pacjentów z nadwagą - z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 28 kg/m2 z występującymi równocześnie czynnikami ryzyka.Leczenie orlistatem należy przerwać po 12 tyg., jeśli pacjenci nie byli w stanie zmniejszyć masy ciała o co najmniej 5% w stosunku do masy ciała na początku leczenia.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na orlistat lub pozostałe składniki preparatu. Przewlekły zespół złego wchłaniania. Cholestaza. Okres karmienia piersią.
Niepożądane efekty: W większości przypadków mają charakter zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Częstość działań niepożądanych ulegała zmniejszeniu po dłuższym okresie przyjmowania orlistatu. Możliwość wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego może się zwiększać, jeśli orlistat jest stosowany razem z dietą o dużej zawartości tłuszczu (np. w przypadku diety o wartości kalorycznej 2000 kcal/dobę, w której ponad 30% energii zawiera ponad 67 g tłuszczu). W czasie pierwszego roku leczenia występowały następujące działania niepożądane. Bardzo częste: plamienie tłuszczowe z odbytu, bóle brzucha/dyskomfort, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe/oleiste stolce, wzdęcie z oddawaniem gazów, płynne stolce, plamienie tłuszczowe, częstsze oddawanie stolca; grypa; hipoglikemia; ból głowy; infekcje górnych dróg oddechowych. Częste: luźne stolce, nietrzymanie stolca, uczucie rozpierania, ból odbytu/dyskomfort, choroby zębów, choroby dziąseł; lęk; infekcje dolnych dróg oddechowych; infekcje układu moczowego; nieregularne miesiączkowanie; zmęczenie. Zaobserwowano rzadkie przypadki nadwrażliwości (świąd, wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i anafilaksja), zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.
Interakcje: W związku z brakiem badań farmakokinetycznych dotyczących interakcji leków, nie zaleca się jednoczesnego podawania orlistatu z akarbozą. W czasie jednoczesnego podawania warfaryny lub innych leków przeciwzakrzepowych z orlistatem należy monitorować INR. Nie zaobserwowano interakcji orlistatu z amitryptyliną, atorwastatyną, pochodnymi biguanidu, digoksyną, fibratami, fluoksetyną, losartanem, fenytoiną, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, fenterminą, prawastatyną, nifedypiną GITS, nifedypiną o przedłużonym uwalnianiu, sibutraminą oraz alkoholem. Leczenie orlistatem może potencjalnie zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) - w celu zapewnienia właściwego odżywiania, pacjentom pozostającym na diecie niskokalorycznej należy zalecać dietę bogatą w owoce i warzywa oraz rozważyć podawanie preparatów wielowitaminowych; w przypadku zalecenia preparatów wielowitaminowych, należy je przyjmować co najmniej 2 h po przyjęciu orlistatu lub przed snem. W badaniu dotyczącym interakcji lek-lek obserwowano obniżenie stężenia cyklosporyny w osoczu oraz zaraportowano kilka przypadków obniżenia stężenia cyklosporyny w czasie jednoczesnego stosowania orlistatu. Może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności immunosupresyjnej. Dlatego też takie połączenie nie jest zalecane. Należy częściej kontrolować pacjentów leczonych cyklosporyną zarówno po rozpoczęciu leczenia orlistatem jak i po odstawieniu orlisatu. Stężenia cyklosporyn w osoczu należy kontrolować do czasu ich stabilizacji. Po podaniu jednorazowej dawki amiodaronu w czasie terapii orlistatem kilku zdrowym ochotnikom zaobserwowano nieznaczne zmniejszenie stężenia amiodaronu we krwi - u chorych leczonych amiodaronem znaczenie kliniczne tej obserwacji pozostaje nieznane, lecz może być minimalne; jednak u chorych leczonych równocześnie amiodaronem uzasadnione jest monitorowanie kliniczne i badaniami EKG.
Dawkowanie: Doustnie. Dorośli: zalecana dawka wynosi 120 mg (1 kaps.) bezpośrednio przed, w czasie lub w ciągu 1 h po spożyciu każdego głównego posiłku i popijając wodą. Jeśli chory nie spożywa posiłku, lub, gdy posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć.
Uwagi: Podczas terapii należy przestrzegać zrównoważonej, umiarkowanie niskokalorycznej diety, w której około 30% kalorii pochodzi z tłuszczów. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Dobowe spożycie tłuszczów, węglowodanów i białek powinno być rozłożone na 3 główne posiłki.U pacjentów z cukrzycą typu 2, leczenie przeciwcukrzycowe może wymagać ścisłego monitorowania pacjenta w czasie przyjmowania orlistatu.
Ciąża: Brak klinicznych danych dotyczących wpływu stosowania orlistatu na ciążę. Nie zaleca się stosowania orlistatu w czasie ciąży. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Ostrożnie: W badaniach klinicznych podczas leczenia orlistatem zmniejszenie masy ciała było mniej nasilone u pacjentów z cukrzycą typu 2 w porównaniu do pacjentów bez cukrzycy. Skuteczność leczenia orlistatem nie była badana u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i(lub) nerek, u dzieci oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Orlistat nie jest przeznaczony do leczenia dzieci.