Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 tabletka powlekana zawiera 4 mg roziglitazonu w postaci maleinianu.
Działanie: Doustny lek hipoglikemizujący z grupy tiazolidynedionów, wybiórczy agonista receptora gamma aktywowanego przez proliferatory peroksysomów (PPARgamma). Mechanizm działania polega na znoszeniu insulinooporności w komórkach tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i wątroby. W następstwie różnych, lecz uzupełniających się mechanizmów działania jego łączne stosowanie z metforminą lub sulfonylomocznikiem prowadzi do skojarzonego działania hipoglikemizującego u pacjentów z cukrzycą typu 2; jest ono szczególnie nasilone u pacjentów otyłych. Rosiglitazon bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność około 99%), osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1 h. Wchłanianie jest niezależne od pokarmu. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 99,8%. Rosiglitazon podlega intensywnemu metabolizmowi w wątrobie głównie przy udziale izoenzymu CYP 2C8. Głównym metabolitem jest p-OH-siarczan, który wiąże się z białkami osocza w 99,99%. T0,5 rosiglitazonu wynosi 3-4 h, a jego metabolitu - około 130 h. Lek jest wydalany wyłącznie w postaci metabolitów - w około 66% z moczem i w około 25% z kałem. Ze względu na bardzo powolną eliminację metabolitów mogą się one kumulować w moczu.
Wskazania: Wyłącznie terapia skojarzona (z metforminą lub sulfonylomocznikiem) cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których stosowanie tych leków w monoterapii nie zapewnia pożądanej kontroli stężenia glukozy we krwi. Łączne podanie rosiglitazonu z metforminą stosuje się wyłącznie u pacjentów otyłych, natomiast podanie z sulfonylomocznikiem - wyłącznie u pacjentów z nietolerancją lub innym przeciwwskazaniem do stosowania metforminy.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na rosiglitazon i pozostałe składniki preparatu, niewydolność krążenia (I-IV stopnia wg NYHA) - także w wywiadzie, upośledzenie czynności wątroby, ciężka niewydolność nerek (brak badań klinicznych). Ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy stosować w monoterapii ani w skojarzeniu z insuliną. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r.ż. (brak badań kontrolowanych). Ostrożnie stosować u pacjentów z niedokrwistością (zwłaszcza w skojarzeniu z metforminą), a także u pacjentów leczonych paklitakselem lub lekami z grupy NLPZ.
Niepożądane efekty: W skojarzeniu z metforminą często niedokrwistość, hipo- lub hiperglikemia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, objawy dyspeptyczne), ból głowy, uczucie zmęczenia. Rzadko występowały: hiperlipidemia, hipercholesterolemia, kwasica mleczanowa, zaostrzenie przebiegu cukrzycy, wymioty, zaparcia, jadłowstręt. W skojarzeniu z sulfonylomocznikiem często występowała hiper- lub hipoglikemia, zwiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, astenia. Rzadko obserwowano niedokrwistość, trombocytopenię, hiperlipidemię, hipercholesterolemię, hipertriglicerydemię, ból i zawroty głowy, parestezje, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, nudności, zwiększone łaknienie), łysienie, osutki, zaburzenia oddychania, senność.
Interakcje: W skojarzeniu z paklitakselem nasila się ryzyko zahamowania metabolizmu rosiglitazonu, a w połączeniu z lekami z grupy NLPZ - ryzyko obrzęków. Łączne podawanie z insuliną zwiększa występowanie niewydolności mięśnia sercowego.
Dawkowanie: Dorośli doustnie (z posiłkiem lub na czczo) zazwyczaj 4 mg/dobę. Stosując w skojarzeniu z metforminą, można po 8 tygodniach zwiększyć dawkę rosiglitazonu do 8 mg/dobę w 1-2 dawkach, jeśli podawanie dawki początkowej nie jest skuteczne.
Uwagi: Przed rozpoczęciem leczenia oraz co 2 miesiące w ciągu pierwszego roku leczenia należy kontrolować czynność wątroby; w późniejszym okresie wskazana jest kontrola okresowa. Przewyższająca 2,5-krotnie normę aktywność AlAT przed rozpoczęciem leczenia jest przeciwwskazaniem do podawania preparatu, natomiast wartości 3-krotnie większe niż norma, występujące w trakcie leczenia (przy powtórzonym badaniu) są wskazaniem do odstawienia preparatu. Podczas leczenia należy także kontrolować obraz krwi oraz masę ciała.