Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 kaps. zawiera 300 mg kwasu ursodeoksycholowego.
Działanie: Kwas ursodeoksycholowy, fizjologiczny składnik żółci jest trzeciorzędowym kwasem żółciowym. Po podaniu doustnym w około 90% wchłania się w jelicie cienkim. Podczas metabolizmu wątrobowego (efekt pierwszego przejścia) ulega sprzężeniu z glicyną i tauryną i jest wydalany z żółcią. Pod wpływem flory jelitowej ulega licznym przemianom, po czym częściowo jest ponownie wchłaniany w jelitach. W wyniku stałego krążenia w cyklu jelitowo-wątrobowym następuje wzbogacenie żółci w kwas ursodeoksycholowy, który działa silnie żółciotwórczo, zmniejsza syntezę cholesterolu oraz rozpuszcza cholesterol żółci (tworzy rozpuszczalne kryształy). W efekcie zmniejsza wysycenie żółci cholesterolem i zwiększa jej zdolność do pozostawania w fazie płynnej, a tym samym zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych oraz prowadzi do ich powolnego rozpuszczania.
Wskazania: Rozpuszczanie niezwapniałych kamieni cholesterolowych w pęcherzyku żółciowym u chorych ze skąpo- lub bezobjawową kamicą pęcherzyka żółciowego oraz w przypadku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego (kamienie przepuszczalne dla promieni Roentgena o średnicy mniejszej niż 20 mm). Pierwotna żółciowa marskość wątroby (stadium I-III).
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas ursodeoksycholowy. Zwapnione złogi cholesterolowe, kamienie nieprzepuszczające promieni Roentgena, współistniejące zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, niedrożność żółciowa, żółciowa przetoka żółądkowo-jelitowa, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby zapalne jelita cienkiego i grubego, zapalenie trzustki, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby. Nie stosować w ciąży, okresie karmienia piersią oraz u dzieci.
Niepożądane efekty: Przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunki).
Interakcje: Cholestyramina, kolestipol, leki zobojętniające zawierające glin zmniejszają wchłanianie leku. Neomycyna, estrogeny, doustne środki antykoncepcyjne, leki zmniejszające stężenie triglicerydów i cholesterolu (zwłaszcza klofibrat) zwiększają wydzielanie cholesterolu z żółcią, zmniejszając działanie leku.
Dawkowanie: Dorośli, doustnie: w kamicy żółciowej - 8-10 mg/kg m.c. dziennie w 2-3 dawkach, w trakcie posiłków. U osób otyłych dawkę zwiększa się do 15 mg/kg m.c. dziennie. Leczenie trwa od 6 mies. do 2 lat. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 3 mies. po radiologicznie potwierdzonym rozpuszczeniu kamieni. Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 13-15 mg/kg m.c. dziennie w 2-3 dawkach przez 1-2 lat.
Uwagi: Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badanie usg pęcherzyka żółciowego oraz oznaczyć stężenie aminotransferaz oraz fosfatazy zasadowej we krwi. Badania te należy wykonywać okresowo w trakcie leczenia. Należy unikać równoczesnego stosowania leków działających uszkadzająco na wątrobę oraz diety wysokokalorycznej bogatej w cholesterol.